Zabudowa regulowana pneumatycznie a ochrona patentowa

Rynek dobrze przyjął nasze regulacje zabudów skrzyniowych - owocem była kolejna modyfikacja czyli regulacja dwustopniowa.

Produkt ten funkcjonuje na polskim rynku już od kilku lat i wciąż jest jedynym takim produktem chronionym polskim patentem. Nasi klienci są przekonani że to świetny produkt - o czym świadczy duża miesięczna sprzedaż.

Jednak  udało nam się również zainteresować naszym produktem konkurencyjne firmy. Efektem jest kopiowanie zabudów regulowanych pneumatycznie mimo ochrony patentowej (Nr Pat.395876 ).

Z jednej strony cieszy nas fakt, że dobry produkt wywołuje na rynku poruszenie i jest doceniany z drugiej strony martwi nas nie tylko kwestia naszego rachunku ekonomicznego ale także los klientów którzy kupując produkt bazujący na nieautoryzowanej kopii rozwiązań narażają się na ryzyko wycofania produktu z rynku (czyli odebrania im zabudowy) na mocy postanowień prawnych  w sprawach o ochronę patentu na rzeczoną konstrukcję.

Otrzymanie patentu oznacza, że nasi konstruktorzy musieli dokładnie zaprojektować budowę mechanizmu i przeliczyć aspekty odpowiadające za bezpieczeństwo i funkcjonalność podnoszenia stelaża z plandeką - zabudowy produkowane przez konkurencję a będące mówiąc delikatnie "cytatem" z naszej konstrukcji nie zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa i funkcjonalności.

W praktyce wygląda to tak że podrabiane "pneumatyki" nie podnoszą się odpowiednio szybko lub nie opuszczają łatwo.


ID: 1206